Úspěchy a ocenění

 

článek a foto - ZDE

**************************

**************************

Deník Mostecka - 15.6.2005 - CENA MĚSTA MOSTU

Lidé prosazují architekta, hudebníka, trenéra, prezidenta, památkáře, baviče a zpěváky.

Most - Celkem šest osobností a dva pěvecké sbory navrhli občané na prestižní Cenu města Mostu. Vybírat z kandidátů budou mostečtí zastupitelé. Cenu udělí po letních prázdninách.

Mezi nominovanými je i prezident fotbalového klubu FK SIAD Most Petr Kabíček. "Vím o tom. Já tu nominaci přijímám a jsem potěšen. Není to vyznamenání jen pro mě, ale i pro celý náš klub," sdělil včera Deníku Mostecka Kabíček, jehož tým postoupil do první fotbalové ligy, poprvé v dějinách Mostu.

Kabíčka na cenu navrhli mostečtí zastupitelé z komunistické strany v čele s Jiřím Kur cinem. Kabíčkovi nevadí, že ho za vynikající úspěchy klubu a podporu fotbalu nominuje KSČM. "Komunisté jsou velkými příznivci fotbalu, " uvedl Kabíček.

Pokračování na straně 14

Pokračování ze strany 13

Na seznamu kandidátů je i zakladatel badmintonového klubu TJ Baník Most a dlouholetý trenér a propagátor badmintonu Werner Reichl, který je již v důchodu. Navrhl ho Svatopluk Hoffman, předseda TJ Baník Most.

Oceněn by mohl být i hudebník Petr Macek. Doporučili ho občané Stanislav Hurník, Václav Brouzdal, Jiří Ibl a Marie Valentová. Macka navrhli za oživení a obohacení hudebního života na Mostecku a dlouholetou propagaci vážné hudby.

Vyznamenat in memoriam akademického architekta Josefa Rotyku za výstavbu a koncepci rozvoje města Mostu požádali Mostečané Jiří Černý a Václav Veverka.

Šanci má i Pěvecké sdružení severočeských učitelů. Podle Mostečanek Olgy Sinkulové a Olgy Antropiusové si zpěváci zaslouží cenu za dlouholetou přínosnou činnost a příkladnou propagaci sborového zpěvu, kterým popularizují Most v tuzemsku a zahraničí.

O cenu se uchází také dětský pěvecký sbor Permoníček. Za dlouholetou činnost

a vzornou prezentaci Mostu v ČR a cizině jej doporučil kolektiv navrhovatelů.

Z loňských kandidátů se na letošní nominační listině objevili známý památkář Karel Kraus a Tomáš Smrž z Dětské organizace Zálesák Most. Krause opět nominovala Marie Hladká z Českých Zlatníků, Smrže kolektiv navrhovatelů. Kraus zachraňoval památky na Mostecku a publikoval v oboru. Smrž je výraznou postavou v neziskovém sektoru, stará se o volný čas mládeže, zajišťuje zábavné akce pro děti a organizuje letní tábory.

Jako každý rok lidé nechávali přihlášky na poslední chvíli. "Nejvíce návrhů jsme obdrželi v posledním týdnu," sdělila Helena Přibíková, vedoucí odboru školství, kultury a sportu mosteckého magistrátu, který nominace přijímal od ledna do května.

I loni občané navrhli šest nominací. Cenu nakonec získali dvě osobnosti, geolog Stanislav Hurník a trenér juda František Machůrka.

Cena se uděluje každý rok osobnosti, která se zasloužila o rozvoj města Mostu. Oceněný dostává od města i dar ve výši dvacet tisíc korun.

Návrhy na Cenu města Mostu

* Werner Reichl (trenér badmintonu)

* Petr Macek (hudebník a manažer)

* Pěvecké sdružení severočeských učitelů

* Petr Kabíček (prezident FK SIAD Most)

* dětský pěvecký sbor Permoníček

* Karel Kraus (památkář a publicista)

* Tomáš Smrž (aktivista z dětské organizace Zálesák)

* Josef Rotyka - in memoriam (akademický architekt)

**************************

**************************

**************************